• Mr. Lee Wai Shing, Patrick

    Managing Director of Construction Division

    Mr. Lee Wai Shing (李偉誠) is the Managing Director of our Construction Division since January 2010 and is primarily responsible for overseeing the building, civil and maintenance operations of our Group in Hong Kong and Macau. He is also a director of several of our subsidiaries and Joint Ventures. Mr. Lee has over 33 years of experience in the building and construction industry and his areas of expertise include site formation, bridges, roads, drainage works and buildings. Mr. Lee joined us in November 1989 as a project manager of SFK Civil. Prior to joining us, Mr. Lee served as a section agent of Lilley Construction (Hong Kong) Limited, a construction company, from January 1986 to November 1989, where he was primarily responsible for the construction of phase I of the Kwun Tong Bypass and the Eastern Harbour Crossing in Hong Kong. He served as a site engineer from December 1980 to April 1982 and a site agent from April 1982 to February 1983 of McConnell Dowell Constructors (Asia) Limited, a company principally engaged in engineering, construction, building and maintenance, where he was primarily responsible for the formation of land for public housing estate and construction of footbridge. From July 1979 to November 1980, he served as an assistant engineer of Kumagai Gumi (Hong Kong) Limited (now known as HKC (Holdings) Limited), a civil engineering and building contractor, where he was primarily responsible for supervising construction works.
     
    Mr. Lee was graduated from Shu Yan Secondary College (樹仁書院) after completing Form 6 in June 1975.
     

  • Mr. Fung Kit Man

    Director - Building

    Mr. Fung Kit Man (馮傑民)  is the Director of our construction division and is primarily responsible for the overall management of projects in our construction division. He is also a director of SFK Construction, SFK Civil and Consent Consultants. Mr. Fung has over 22 years of experience in the construction industry. Mr. Fung joined us in June 2001 as a project manager. Prior to joining us, Mr. Fung served as a technical manager of Hanison Construction Company Limited, a construction company, from May 1999 to June 2001, where he was primarily responsible for project planning and temporary works design for the Housing Authority and the private sector. From January 1997 to July 1998, he served as a project manager of CITIC Hong Kong (Holdings) Limited, an investment holding company where he was primarily responsible for a project of luxury services apartment in China. From June 1996 to January 1997, he served as a project manager of UDL Contracting Limited, a contractor company, where he was primarily responsible for the construction of a workshop or office complex at Tseung Kwan O. From September 1990 to January 1992, he served as a project manager of Paul Y. Construction Co., Ltd., a construction company, where he was primarily responsible for the overall operation and management of construction projects. From March 1986 to November 1988, he served as a site manager of Sintec Construction Limited, a construction company, where he was primarily responsible for the construction of a 48-storey government office building in Wanchai. From January 1985 to March 1986, he served as an assistant engineer in P&T Civil Engineers Limited, a civil engineering company, where he was primarily responsible for the design of foundations for a highway project on the Hong Kong Island.
     
    Mr. Fung is a member of the Institution of Structural Engineers in the United Kingdom since October 1993 and the Hong Kong Institution of Engineers since March 1995. He was admitted as a fellow member of the Chartered Institute of Building in United Kingdom since September 2000. Mr. Fung received a master’s degree in civil and structural engineering from the University of Sheffield in the United Kingdom in February 1985 and a master’s degree in construction management from the City University of Hong Kong in November 1995.

  • Mr. Lam Wai Ki, Davie

    Director - Quantity Surveying

    Mr. Lam Wai Ki, Davie (林偉麒)  is the Director of our quantity surveying division and is primarily responsible for the overall monitoring and management of quantity surveying, contractual disputes and litigation matters in our construction division. He is also a director of Linktech. Mr. Lam has over 36 years of experience in the building and construction industry. Mr. Lam joined us in January 1988 as a quantity surveyor. Prior to joining us, Mr. Lam served as an assistant quantity surveyor in Shui Ho Construction Company, Limited, a construction company, from August 1985 to August 1988, where he was primarily responsible for quantity surveying works in building projects. From January 1984 to August 1985, he served as a quantity surveyor assistant of C.S. Toh & Sons & Associates, a quantity surveyor consultancy firm, where he was primarily responsible for quantity surveying consultancy works. From December 1979 to January 1984, he served as a quantity surveyor of Hang Sing Construction Company, Limited, a construction company, where he was principally responsible for quantity surveying works in private building projects.
     
    Mr. Lam is a member of the Hong Kong Institute of Surveyors since March 2001 and the Royal Institution of Chartered Surveyors in the United Kingdom since January 2006. Mr. Lam received a higher certificate in building studies from the Hong Kong Polytechnic, (now known as the Hong Kong Polytechnic University) in November 1983 and a bachelor’s degree in quantity surveying through distance learning from the University of Reading in the United Kingdom, taught in conjunction with the College of Estate Management in the United Kingdom in December 2003.

  • Mr. Szeto Chi Wing

    Director - Quantity Surveying

    Mr. Szeto Chi Wing (司徒志榮) is the Director of our quantity surveying division and is primarily responsible for the overall monitoring and management of quantity surveying, contractual disputes and litigation matters in our civil division. He is also a director of Chit Cheung and Linktech. Mr. Szeto has over 31 years of experience in the civil engineering industry and joined us in July 1989 as a project quantity surveyor. Prior to joining us, Mr. Szeto served as a supervisor of Halcrow Consulting Engineers and Architects, a consulting engineer and architectural company, from July 1988 to July 1989, where he was primarily responsible for supervising and inspection of the progress and quality of the works on site. From September 1984 to March 1988, he served as a site foreman and construction technician of Shui On Civil Contractors Limited, a building contractor company, where he was primarily responsible for directing and managing of the works activities on construction sites.
     
    Mr. Szeto is a member of the Chartered Institute of Arbitrators (East Asia Branch) since June 2002 and a professional member of the Royal Institution of Chartered Surveyors in the United Kingdom since July 2006. Mr. Szeto received a bachelor’s degree in quantity surveying from Napier University in the United Kingdom in July 1993 and a master’s degree in arbitration and dispute resolution from the City University of Hong Kong in November 1999.

  • Mr. Tsoi Chiu Yin, Bob

    Director - Estimating & Contracting

    Mr. Tsoi Chiu Yin (蔡超然) is the Director of our estimating and contracting division and is primarily responsible for the overall management of our estimating and subcontracting division. He is also a director of Grand Win and Build.it. Mr. Tsoi has over 23 years of experience in the civil engineering and building construction industry. Mr. Tsoi joined us in October 1992 as an assistant quantity surveyor in our quantity surveying section.
     
    Mr. Tsoi is a member of Australian Institute of Project Management since February 2003, a fellow member of Hong Kong Institute of Project Management since August 2003, a member of Chartered Institution of Civil Engineering Surveyors in the United Kingdom since April 2005 and a member of Hong Kong Institute of Surveyors since November 2013. Mr. Tsoi received a master’s degree in project management from the University of South Australia in Australia in September 2002.

  • Mr. Au Man Kiu, Derek

    Director - Civil

    Mr. Au Man Kiu, Derek (區敏翹)  is the Director of our civil division and is primarily responsible for the overall management of projects in our civil division. He is also a director of Chit Cheung. Mr. Au has over 32 years of experience in the civil engineering industry and joined us in May 1990 as a site agent. Prior to joining us, Mr. Au served as a site agent of Kuly Construction and Engineering Company Limited, a company principally engaged in renovation in infrastructure and public utility plant, from April 1989 to April 1990, where he was primarily responsible for the executing and monitoring the project site activities. From February 1986 to April 1988, he served as a senior engineer of Lilley Construction (HK) Limited, a construction management company, where he was primarily responsible for site monitoring, quality control and project planning. From June 1982 to February 1986, he served as a site engineer of McConnell Dowell Construction (Asia) Limited, a company principally engaged in engineering, construction, building and maintenance, where he was primarily responsible for monitoring project operations, planning and site coordinating work. From November 1980 to September 1981, he worked at Shing Yip Engineering Company, an engineering company, as a site agent, where he was primarily responsible for ensuring site activities process effectively and meet the requirements.
     
    Mr. Au is an associate member of The Hong Kong Institution of Engineers since July 1991. Mr. Au received a higher certificate in structural engineering from the Hong Kong Polytechnic (now known as the Hong Kong Polytechnic University) in November 1982.

  • Mr. Kwok Chi Wah, Andrew

    Director - Housing Services/Maintenance

    Mr. Kwok Chi Wah, Andrew (郭志華) is the Director of our housing services/maintenance divison. He is primarily responsible for the overall monitoring and management of projects in our building maintenance, housing services and property management division.  Mr. Kwok joined us in December 1990 whom has over 25 years of experience in the building maintenance and properties management industry. 
     
    Mr. Kwok is a member of the Royal Institution of Chartered Surveyors in the United Kingdom since July 2011. Mr. Kwok has been elected as a fellow for Greater China Institute of Property Management in August 2015. Mr. Kwok received a master’s degree in construction project management through distance learning from the University of Greenwich in the United Kingdom in January 2007.

  • Ms. Lee Yeuk Lui, Rosa

    Senior Financial Manager

    Ms. Lee Yeuk Lui, Rosa (李若蕾) is the Senior Financial Manager of our Group since August 2007. She is primarily responsible for the financial management and accounting of our Group. Ms. Lee has over 21 years of experience in accounting. Ms. Lee joined us in August 2007 as a senior financial manager. Prior to joining us, Ms. Lee worked at KPMG, an accounting firm principally engaged in providing assurance, tax, transaction and advisory services, from August 1994 to September 2006, where her last position held was senior manager and was primarily responsible for providing services in auditing.
     
    Ms. Lee was admitted as a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants in the United Kingdom in October 2002, a fellow of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in October 2007 and an associate of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales in October 2007. She was also admitted as a certified internal auditor by the Institute of Internal Auditors in January 2009. Ms. Lee received a bachelor’s degree in business administration (honours) from the Chinese University of Hong Kong in December 1994.

  • Ms. Tang Yuen Wah, Rity

    Senior Administration Manager and Company Secretary

    Ms. Tang Yuen Wah, Rity (鄧婉華)  is the Senior Administration Manager and Company Secretary of our Group since January 2013. She is primarily responsible for the personnel, office administration, company secretarial and insurance matters of our Group. Ms. Tang has over 19 years of experience in business administration, human resources and company secretarial matters and joined us in January 1995 as an assistant administration manager.
     
    Ms. Tang was admitted as an associate member of The Institute of Chartered Secretaries and Administrators, the United Kingdom, since April 2006 and an associate member of The Hong Kong Institute of Chartered Secretaries since April 2006. Ms. Tang received a bachelor’s degree in business administration from the Royal Melbourne Institute of Technology University in Australia in August 2002 and a master’s degree in professional accounting and information systems from the City University of Hong Kong in November 2006.